Tagi

, ,

Autor: Joanna Berendt

Czasem w życiu dochodzimy do miejsca, gdzie z jednej strony chcielibyśmy podjąć konkretne działania, a z drugiej strony czujemy niechęć czy opór. Co wówczas zrobić? Jak się zachować?

Sposobów na poradzenie sobie w takiej sytuacji jest zapewne wiele. Przykładowo możemy zacząć działać z pozycji walki i „pokonać wroga” i przezwyciężyć to co nas powstrzymuje, być ponad przeszkodą. Możemy też szukać rozwiązań sprawiających, iż unikniemy nieprzyjemnego uczucia, działając z intencją ucieczki przed tym co powoduje opór.

A gdyby tak spojrzeć na takie sytuacje z innej perspektywy… Zatrzymać się na chwilę, znaleźć czas na chwilę refleksji, spotkanie z samym sobą i zajrzeć w głąb …

Opór czy lęk w trudnych sytuacjach może niejednokrotnie być sygnałem z wnętrza nas dla nas samych. Może być komunikatem, czasem nieświadomym, który informuje nas o czymś ważnym. Może to być sposób na zwrócenie naszej świadomej uwagi na niedostrzegane, niedoceniane aspekty zagadnień.

Ciekawa mogłaby być w takiej sytuacji odpowiedz na pytanie „jaką pozytywną intencję dla mnie samego niesie ten opór?” lub inaczej to nazywając „Czego dobrego lub ważnego chce ten opór dla mnie?”. Chińskie przysłowie mówi: w czasie burzy niektórzy budują mury a inni stawiają wiatraki”. Jeśli zaaplikujemy to podejście do rozważań o naszym oporze rodzi się pytanie: „w jaki najlepszy dla mnie sposób mogę czerpać inspirację z tego oporu”.

Zastanówmy się jak mogłyby się zmienić nasze działania, gdyby zamiast walczyć z oporem czy zapobiegać mu, włączyć go w życie i przyjrzeć się z ciekawością temu wszystkiemu co z niego wynika. Zadać sobie na przykład następujące pytania:

  • Czego mogę się z tego oporu nauczyć, co będzie miało wartość w moim dalszym życiu?
  • Czemu jeszcze warto się przyjrzeć w kontekście tego oporu?
  • Co powinnam być może włączyć lub wykluczyć z moich planów?
  • Jaka pozytywna dla mnie intencja stoi za tym zdarzeniem?

Czasem nim zaczniemy działać – np. „walczyć” czy „uciekać”- warto poświęcić kilka chwil na tego typu rozważania. Można przeprowadzać je samemu lub w towarzystwie doświadczonego coacha, który w efektywny sposób wesprze nas w trudnej sytuacji, a dzięki doświadczeniu i sprawdzonym narzędziom ułatwi nam zmianę i odnalezienie satysfakcjonującego rozwiązania.

W podejściu reprezentowanym przez Zen Coaching dużą wagę przykładamy do zaufania i poczucia bezpieczeństwa w relacji klient-coach, uważności na to, co się dzieje „tu i teraz”, rozpoznania i oswojenia emocji, lęków czy oporów, po to, by móc z nową energią działać i realizować swoje cele czy marzenia.