Czym jest Zen Coaching?

Czym jest Zen Coaching?

Zen Coaching jest nowym podejściem do coachingu, wprowadzonym przez Kåre Landfalda. U podstaw tego podejścia leży potęga współczesnego coachingu połączona z ponadczasową mądrością, opartą na przeżywaniu życia z łatwością, w przepływie i w spokoju.

Więcej o tym, co to jest Zen Coaching, przeczytasz na stronie międzynarodowej społeczności Zen Coachingu.

Co Zen Coaching ma wspólnego z filozofią Zen?

Zen Coaching jest szczególną formą coachingu jako takiego, która pomaga ludziom dotrzeć do wewnętrznego źródła siły i spokoju

Coaching jest sztuką wspierania w odkrywaniu własnych, wewnętrznych zasobów i odpowiedzi na własne pytania.

Pierwiastek Zen – wzbogaca ten proces o obecność tu i teraz, zauważanie tego, co dzieje się w danym momencie oraz odkrywanie rozmaitych odczuć w ciele, które osadzają w rzeczywistości i towarzyszą docieraniu do swojego prawdziwego Ja.

Czy jest to forma terapii?

Coaching nie jest formą terapii. W coachingu nie zakłada się, że klient jest chory, ma problem, czy trzeba go poprawiać. Zen Coaching traktuje każdego człowieka, jak źródło pełne zasobów, które tylko czekają na uwolnienie. W trakcji sesji Zen Coachingu klient odkrywa swoje zasoby i buduje własne odpowiedzi na postawione pytania. Dzieje się to dzięki głębokiej, pełnej szacunku umiejętności słuchania oraz zadawania ważnych pytań i nie interpretowania odpowiedzi udzielanych przez klienta.

Do kogo Zen Coaching jest skierowany?

Zen Coaching jest efektywnym procesem dla wszystkich tych, którzy chcieliby przeprowadzić w swoim życiu satysfakcjonujące zmiany i szukają odpowiedniej metody i osoby, która z empatią, ale skutecznie ich przeprowadzi do odkrycia swojego Ja, swojej Esencji.

Jak długo trwa sesja lub pakiet sesji?

Poszczególni Coachowie sami ustalają najbardziej efektywną dla nich długość trwania sesji, a ilość sesji coachingu zależy od tego, z jakim tematem przychodzi Klient i jak bardzo chce się zaangażować w proces zmiany. Większość Coachów oferuje pakiety składające się z 5 – 10 sesji. W tym czasie omawia się tematy, które są żywe w kliencie, a dotyczą np. związków, relacji z dziećmi, z rodzicami, obaw dotyczących pracy zawodowej czy sytuacji w rodzinie.

Czy Zen Coaching ma zastosowanie w biznesie?

Oczywiście, życie jest życiem – także w pracy. Aby efektywnie funkcjonować, potrzebujemy być w kontakcie z naszą prawdziwą siłą, możliwościami, talentami i używać ich świadomie. Zen Coaching pomaga korporacjom efektywnie tworzyć rzeczy dobre i przydatne, z satysfakcją dla kreatywnie kooperujących pracowników. Świadomy menadżer jest elastyczny, nie zamyka się w roli bazującej na wzorcach zachowań. Ma wizję spełnionej jednostki ludzkiej potrafiącej współpracować w szerszym wymiarze dla dobra ludzkości. Świadomy menadżer jest autentyczny i błyskotliwy – inspiruje innych do tego samego. Menedżer, który pracuje w zgodzie ze swoim Ja, używa swojego doświadczenia i wiedzy by inspirować do życia na maksimum możliwości, do współpracy i kreatywności.

Czy Zen Coaching ma zastosowanie w problemach osobistych i rodzinnych?

Zen Coaching pomaga ludziom odnaleźć równowagę oraz ich wewnętrzne źródło mocy i spokoju – własną Istotę. W praktyce oznacza to, że jesteśmy gotowi świadomie zmierzyć się z każdą chwilą, gotowi w pełni doświadczać życia, ponieważ wierzymy naszej inteligencji oraz pozytywności życia i egzystencji. Uczymy się zauważać te momenty, kiedy obserwujemy, co się pojawia i świadomie decydujemy jaki to ma na nas wpływ. Kiedy działamy z poziomu nieświadomości -próbujemy manipulować naszymi doświadczeniami, mamy tendencję do odrzucania nieprzyjemnych uczuć, a tym samym odrzucania części nas samych. Stajemy się rozdzieleni i czujemy, że nie jesteśmy całością. Niepokoi nas to na wiele sposobów, powoduje spadek poczucia własnej wartości i wzbudza rozmaite obawy. Im bardziej jesteśmy świadomi, tym łatwiej akceptujemy rzeczy trudne, nieprzyjemne – także w rodzinie i w związkach.

Jak umówić się na sesję Zen Coachingu?

Na sesję Zen Coachingu można się umawiać bezpośrednio z wybranym certyfikowanym coachem w podejściu Zen Coachingu, ich listę w raz z opisem sposobu w jaki pracują znajdziesz tutaj